Οι Αρκάδες επικράτησαν με 2-1 της Μπιτόβια Μπίτοφ, στο πρώτο καλοκαιρινό φιλικό της σεζόν

Την ευκαιρία να βγουν από το mood των προπονήσεων είχαν σήμερα στον Αστέρα και στο φιλικό με την Μπιτόβια Μπίτοφ. Στα φιλικά, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για το πρώτο καλοκαιρινό τεστ, το αποτέλεσμα και το σκορ περνούν σε δεύτερη μοίρα, όμως οι Αρκάδες παρότι «πιασμένοι», πήραν τη νίκη με 2-1. Σκόρερ τους ήταν ο… συνήθης ύποπτος Μανιάς (54′ με προβολή ύστερα από σέντρα του Καλτσά) και ο Βαλιέντε (73′, πήρε το «ριμπάουντ» ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μουνάφο).
Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη έδειξαν διάθεση και ξεκίνησαν, έστω και σε ανεπίσημο επίπεδο, τη σεζόν με το δεξί.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Α’ ημίχρονο): Τσιφτσής (33′ Αθανασιάδης), Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Χριστόπουλος, Ρόμπερτ, Ιγλέσιας, Μπελόκ, Γλέζος, Τσιλιανίδης, Ρόλε, Δουβίκας.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Β’ ημίχρονο): Αθανασιάδης (61′ Παπαδόπουλος), Κώτσιρας, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Καλτσάς, Τζίμας, Μπαστιάνος, Μανιάς.